Vnútorný pohyb

Všetko a dokonca i ten najmenší proces vo vnútri nášho tela je založený na pohybe. To je dôvod, prečo najlepšie fungujeme keď sme v pohybe. Platí to pre imunitný systém, vnútorné orgány, kardiovaskulárny systém, muskuloskeletárny systém, nervy, lymfatický systém, mozog, emócie. Pohybom môžeme ovplyvniť celú škálu metabolických procesov. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo sa v metabolických procesoch deje.


Sacharidy, tuky, bielkoviny, vitamíny a enzýmy, stopové prvky, minerály a vláknina sú materiály a prostriedky, ktoré telo potrebuje k správnemu fungovaniu. Musia byť prijímané a transportované do častí tela, kde sa odohráva špeciálny proces. Na tomto stanovišti sú vytvárané nové bunky, ako sú hormóny, enzýmy, proteíny, určité vitamíny a mnoho ďalších. Všetky sú vyrábané vo vlastných laboratóriách v tele. Medzitým staré bunky odumierajú a sú recyklované. Vytvorený odpadový materiál sa odstraňuje za pomoci detoxikačných orgánov (obličky, črevá, koža a pľúca).


Voda je prostriedkom pre transport a vďaka nej môže toto všetko prebiehať. Naše telo má veľmi zložitú sieť „potrubí“ (krvné cievy), takže každá bunka môže byť zásobená nevyhnutným materiálom. Samozrejme, že účinnosť systému závisí na stavu siete. Na hladký priebeh má vplyv mnoho faktorov, ale jeden je nevyhnutný – je to pohyb – prvoradé tajomstvo života.


Pohyb je život a stagnácia znamená smrť. Hnací motor všetkého pohybu je náš svalový systém. Svaly zaisťujú, že krv, miazga a všetky ostatné telové tekutiny sú transportované po tele a podporujú funkciu srdca. Pohyby tela sú pre srdce prospešné. Pohyb stimuluje obeh a tým sa naše „potrubie preplachuje“, všetky bunky sa zásobia kyslíkom, všetky živiny sa dostanú do „miesta práce“, detoxikačné orgány fungujú na najvyšší výkon a tvoria sa všetky nevyhnutné hormóny a enzýmy.


Pohyb v našom tele možno popísať ako „neustály pohyb“. Len čo začne, systém reaguje väčším a väčším pohybom. Pokiaľ žiadny pohyb nie je, srdce bude jednoducho udržovať najzákladnejší rytmus – je smutné, že s týmto stavom dnes mnoho ľudí žije a ani o tom nevie. V tomto prípade je najviac ovplyvnený systém zásobovania tela kyslíkom. Pokiaľ nežijete aktívnym životom, vaše telo dostáva núdzové zásoby a bunky „lapajú po dychu“. Mnoho závažných chorôb (obehové problémy, impotencia a nespavosť) pochádza zo zlého zásobovania kyslíkom. Pre dostatok kyslíka potrebujete vodu.


Voda je hlavným transportným prostriedkom nielen pre všetky materiály vyžadované bunkami, ale tiež pre všetky bunkové odpadné látky. Ak dopravná sieť vďaka nedostatku vody nefunguje správne, odpad nie je odvádzaný a zostáva. V lekárskom názvosloví sa tomu hovorí „depozit – usadenina“. Lekári napríklad hovoria o kryštáloch kyseliny močovej, ktoré vyvolajú dnu a osoba je popisovaná ako „zvápenatená“, keď sa z častí jeho mozgu stane soľná usadenina. Usadeniny sa tiež môžu hromadiť v krvných cievach po dlhšiu dobu, dokým jedného dňa nevyvolajú srdcový infarkt, mŕtvicu alebo pľúcnu embóliu.

Autor článku Dr. O. Z. A. Hanish


Ľudská bytosť je vodná bytosť

Pohyb, spokojnosť a dobré jedlo sú hlavnými nevyhnutnými predpokladmi pre zdravie, ktoré ide ruka v ruke z krásou. Prírodná, zdravá krása začína vo vnútri tela. Pokiaľ je vo vnútri všetko v poriadku, bude i navonok. Budete mať zdravú pleť, pretože nebudete potrebovať, aby boli odpadové látky vylučované povrchom tela. Preto stav kože, vonkajšia krása, odráža vnútornú krásu. Ak má vaše telo dostatok vody, vaša koža bude hladká a pružná, vaše oči budú jasné. Telo bude optimálne fungovať. Telo bábätiek obsahuje až 75% vody, ale jej množstvo bude s vekom postupne klesať. Bohužiaľ nie je nič neobvyklé nájsť dospelé osoby s množstvom vody pod 50%. Nízke hladiny vody dokazujú dokonca i mladí ľudia.

Autor článku: Masaru Emoto v knihe Zázračná moc vody